همه چیز درباره UI/UX و تاثیر آن در سئو سایت

 

برای همه ما پیش آمده است که مطلبی را در اینترنت جستجو کنیم و وارد سایت جدیدی شویم؛ اما نتوانیم مطلبی را که به دنبالش بوده‌ایم، پیدا کنیم یا ندانیم به صفحات فرعی چگونه دسترسی پیدا کنیم. شاید جذابیت گرافیکی سایت اندکی ما را تشویق کند تا زمان بیشتری برای پیدا کردن مطلب موردنظر صرف کنیم؛ اما بعد از چند دقیقه، قطعا از سایت خارج می‌شویم. در این مثال آنچه ما را در سایت نگه می‌داشت

تجربه کاربری و رابط کاربری دو روی یک سکه هستند و هیچ کدام به تنهایی کارآیی ندارد. متخصصان سئو مثال‌های خوبی برای روشن کردن این دو اصطلاح دارند که به بهینه سازی سایت کمک می کند. یکی از مشهورترین مثال‌ها، بدن انسان است. به عقیده آن‌ها هر محصولی که ارائه می‌شود، مانند جسم انسان است. همانطور که جسم انسان از استخوان، اندام‌ها، رگ‌ها و … تشکیل شده، محصول یا سایت یا هر پدیده دیگری نیز نیاز به پیکره‌بندی دارد. کدنویسی، اجرای صحیح کدها و رفع ایرادات احتمالی، همه اقداماتی هستند که در طراحی UX انجام می‌گیرند. آنچه ظاهر این بدن را آراسته می‌کند، ریزه‌کاری‌ها، رنگ‌آمیزی‌ها و پیرایش است که به زبان طراحان، همان UI است.

در طراحی سایت دو کلمه UX و UI کاربرد بسیاری دارد و زیاد مورد استفاده قرار میگیرند. و به همین دلیل است که عنوان شغلی بعضی از کسانی که کار طراحی وب سایت انجام میدهند UX Designer و برخی دیگر UI Designer می باشد.

تفاوت UI و UX در طراحی سایت،همه چیز درباره UI/UX و تاثیر آن در سئو سایت

UI چیست؟

UI مخفف عبارت User Interface و به معنای رابط کاربری می باشد. UI به ظاهر و یا هر چیزی که در صفحه نمایش (یا همان ظاهر سایت شما) می باشد گفته میشود، که شامل تصاویر، متن ها، دیاگرام ها، ماژولها، جداول، ویدئوها و همچنین رنگ و مکان آن ها می باشد. در کل ظاهر یک سایت را UI می نامند.

و یکی از اصطلاحات سئو که مهم و رایج نیز هست می باشد. برای مثال فرض کنید میخواهید از فروشگاهی خریدی انجام دهید ظاهر آن فروشگاه برایتان چقدر اهمیت دارد UI مانند فروشگاهی می باشد که می خواهید از آن خرید کنید در سئو سایت فروشگاهی میتوانید به اهمیت UI بیشتر پی ببرید.

UI بر خلاف UX که بر احساس کلی کاربر متمرکز است ، به چگونگی صفحه بندی محصول توجه دارد. طراحی که بر اساس UI طراحی سایت می کند و باید با استفاده از ابزارها مسیری که طراح UX ارائه نموده است را پیاده سازی نماید. و در برخی از موارد نیز خود بر اساس تجربه ی کاریش تصمیم می گیرد مثلا موضوع مهم را در بالای صفحه قرار دهد یا اینکه آن را در نوار کناری صفحه و …

UI یکی دیگر از وظایف طراح UI این است که یکپارچگی سبک طراحی در کل روند طراحی سایت را بر عهده دارند. به صورتی که باید دقت داشته باشد که نوع چینش و محتوای صفحات با یکدیگر هم خوانی داشته باشد و هم چنین در کل روند(صفحات محصول) پروژه باید زبان طراحی سازگاری خودش را حفظ نماید که برای نمایش المان ها ، خطاها و سبک طراحی ضروری می باشد.

در فیلد اثر متقابل ماشین و انسان در صنعت طراحی، فضایی می باشد که اثر متقابل بین انسان و ماشین به وجود می آید. هدف این اثر متقابل اجازه برای عمکلکرد موثر و کنترل ماشین از سمت انسان می باشد، در حالیکه ماشین اطلاعاتی را باز می گرداند که کمک به تصمیم گیری های کاربران می نماید. برخلاف طراحان UX که بر روی حس کلی کار تمرکز می نمایند طراحان UI بر روی نحوه ارائه محصول کار می نمایند. آنها صفحه ای را طراحی می نمایند که کاربر با آن در ارتباط می باشد و تلاش می نمایند UI را در جهت محقق ساختن اهداف طراح UX پیش ببرد. به عنوان مثال ممکن است طراح UI تصمیم بگیرد اسلایدری در بالای صفحه تعبیه نماید و یا دکمه ای برای انجام فرآیند خرید در مکانی از صفحه ایجاد نماید. همچنین طراح UI مسئول ساخت راهنمای استایل منسجم می باشد تا ثبات و یکپارچگی در طراحی دیده شود.

در کل تفاوت UI و UX در طراحی سایت برای مشتری پوشیده است و بیشتر شرکت های طراحی سایت این دو مورد در هم ادغام می شود و پروژه را به دست یک فرد یا یک گروه می دهند . که بهتر است روی هر دو افراد جداگانه ای فعالیت داشته باشند تا یک وب سایت منسجم و عالی به مشتری تحویل داده شود.

رابطه کاربری UI

رابط کاربری (User Interface) به نحوه ارائه (presentation) سایت، محصول، اپلیکیشن یا… اشاره دارد. زمانی که کاربر وارد سایت شما می‌شود، باید از نظر بصری جذب شود و بتواند باکس جستجو، منوی سایت، راهنمای صفحات و… را به راحتی پیدا کند. سایت پینترست نمونه خوبی از نظر طراحی UI است. این سایت برای جستجوی عکس، اینفوگرافی، وکتور و… کاربرد دارد. حتی اگر بار اولی باشد که به این سایت سر می‌زنید، به راحتی باکس جستجو را پیدا می‌کنید و درگاه عضویت و سایر امکانات را به زودی می‌بینید. سایت‌هایی که رابط کاربری خوبی ندارند، سوال‌هایی از این دست در ذهن کاربر ایجاد می‌کنند: لینک ثبت نام کجاست؟ منو را از کجا پیدا کنم؟ تماس با پشتیبانی از کدام قسمت سایت انجام می‌شود؟

هماهنگی و یکپارچه سازی طراحی و عوامل طراحی سایت یا نرم افزارها از وظایف اصلی UI می باشد. افرادی که کار UI انجام میدهد تصمیم گیرنده این است که چه المانی در کدام قسمت صفحه و چه نوع طرحی در طرح قرار بگیرد تا زیبایی خود را به مخاطب نشان داده و سلیقه مخاطب را بشناسد. در طراحی UI به روانشناسی رنگ ها، چیدمان و نحوه نمایش خطاها پرداخته می شود و در حقیقت ظاهری از هر سایت که به وسیله مخاطب دیده می شود UI یا رابط کاربری تلقی می شود که مهمترین بخش از یک پروژه است. در وب برای اینکه بتوان فرایند UI را پوشش داد از نرم افزارهای CSS , Jquery , Js، فتوشاپ، زبان های برنامه نویسی و HTML استفاده می شود.

طراحی تجربه کاربری UI

برای اینکه یک طرح مناسب را برای سایت خود انجام دهید می بایست یک سری مراحل را انجام دهید تا به این وسیله نیز بتوانید برای قرار گرفتن در صفحه اول گوگل کاری انجام داده باشید. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

مراحل طراحی رابط کاربری UI

بررسی پروژه و نیاز سنجی
ارائه اتود اولیه UI به مشتری
اعمال تغییرات
ارسال تصویر طرح اصلاح شده برای مشتری
دادن اطلاعات لازم پروژه به مشتری و انتخاب رنگ بندی سازمانی
تسویه و تحویل پروژه

چرا طراحی UI حرفه‌ای ضروری است؟

یکی از دغدغه های اصلی طراحان سایت این است که با المنت های بصری که در سایت قرار میگیرد، محصول چگونه به نظر خواهد رسید . برای داشتن یک سایت موفق ، احساسی کاربران در کارکردن با سایت و درگیر شدن با قسمت‌های مختلف سایت دارند مهم می باشد. از این طریق میتوان ارزیابی کرد یک سایت تا چه حد موفق بوده است. بر سر این موارد همیشه بحث بوده است بعضی از افراد نظرشان این است که داشتن اینترفیس زیبا مهم و ضروری است و عده ای بر این باورند که سادگی و متفاوت بودن شرط موفقیت است .

چه چیزی یک طراحی UI خوب را رقم می‌زند؟

در واقع یک UI(رابط کاربری) خوب قابل مشاهده برای کاربران نیست! یک طراح میتواند تمام جزئیات طرح را ببیند . یک طراح UI به کاربر کمک میکند تا به راحتی با سایت تعامل برقرار کرده و به بدون هیچ زحمتی نحوه کار با سایت را درک کند. با وجود تفاوت هایی که در این دو مقوله وجود دارد پیاده سازی حرفه ای UI و UX برای کیفیت و خدماتی که سایت فراهم میکند، ضروری هستند .اصول طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری باید باهم مورد توجه قرار گیرند و در طراحی رعایت شوند تا بهترین نتیجه حاصل شود . در بازار امروز طراحان و توسعه دهندگان وب تحقیقاتی در این زمینه انجام میدهند تا بتوانند محصولات و خدمات خود را به صورت حرفه ای ، اصولی ، متفاوت تر و با ایجاد بالاترین سطح UI و UX ارائه دهند .

وظایف طراح رابط کاربری (User Interface) چیست؟
برندینگ و توسعه نام تجاری (Branding)
توسعه گرافیکی محصول (Graphic Development)
راهنمایی بصری کاربر (User Guides)
استوری لاین (Storyline)
تجزیه و تحلیل مشتری (Customer research)
تحقیق طراحی، تعاملی بودن و رسپانسیو بودن Design Research‪, Responsiveness and Interactivity)‬)
نمونه‌سازی UI
پیاده‌سازی با توسعه‌دهنده (Implementation with developer)

UX چیست؟

UX مخفف شده user experience و به معنای تجربه ی کاربر می باشد. (میزان رضایت کاربر از کاربردی بودن سایت دارد) و راحتی کابر و ایجاد رضایت کاربر در کار کردن با سایت را UX می گوییم. UX شامل رفتار، حالت و احساست کاربر در مورد استفاده از یک محصول و یا سیستم خاص گفته می شود. تجربه کاربر شامل جنبه های عملی، تجربی، موثر ، معنی دار و جنبه های با ارزش اثر متقابل انسان و کامپیوتر و محصول می باشد، که شامل درک کاربر از جنبه های مختلف سیستم شامل کاربرد، سادگی در استفاده و بهره وری می باشد. بر اساس تعریف ISO عنوان user experience شامل کلیه عواطف، اعتقادات، مزیت ها، پاسخ های فیزیکی و روانی، رفتارها و اجراها قبل از زمان استفاده، در زمان استفاده و بعد از آن اطلاق می گردد.

در نتیجه می توان گفت: حس خوب یا بدی را که کاربران از سایت شما میگیرند را UX به آنها منتقل می کند خوب اکثر طراحان وب سایت وقتی اقدام به طراحی سایت می کنند تمام تلاش خود را روی UX متمرکز می کنند و برای این کار سناریو های متفاوت و بهتری را برای آشنایی کاربر با محصول و یا خدمات وب سایت را ایجاد می کنند .توجه داشته باشید که این پروسه یک کار زمان بر است که هیچ نوع فرمول خاصی ندارد.و بر اساس سوژه ها و انواع خاص وب سایت ها راهکارهای فراوانی دارد. برای انتخاب یک راهکار خوب و مناسب طراح سایت باید تجربه ی یک کاربر را داشته باشد تا بتواند به بهترین تجربه کاری کاربر best user experience دست پیدا کند.

وظیفه طراح وب سایت چیزی بیش از طراحی محیطی زیبا برای وب سایت شما می باشد که طراح می بایست هیجان و احساسات کاربران شما را در نظر بگیرد و سایت را به گونه ای طراحی نماید تا وب سایت شما ارتباط احساسی برقرار نماید. طراح وب سایت یکی از مهترین اعضای تیم شما می باشد که در صورتی که کار خود را به درستی انجام دهد تاثیر بسیار مثبتی در کسب و کار شما خواهد داشت . مارک زاکربرگ خالق فیس بوک میز طراحان وب سایت خود را نزدیک میز خود قرار داده بود تا بدین وسیله هم کار ایشان را دائما تحت نظر داشته باشد و هم بتواند خط مشی و دیدگاه های خود را دائما به ایشان منتقل نماید تا بدین وسیله طراح با درک بهتر فعالیت وب سایت طراحی های مفهومی تری را ارائه نماید. مهندسان در کار طراحی سایت بخش هایی را پیاده سازی می نمایند که کاربر مشاهده نمی نماید و منطق و اصول کار را پیاده سازی می نمایند حال آنکه طراحان وب سایت رابط کاربری وب سایت را پیاده سازی می نماید.

رابطه کاربری UX

تجربه کاربری (User exprience) درواقع به نحوه تعامل (Interaction) کاربر با سایت گفته می‌شود. کسی که تجربه کاربری را طراحی می‌کند، باید مطمئن شود که کاربر در تعامل با سایت دچار مشکل نمی‌شود و می‌تواند به پاسخ صحیح دست پیدا کند. کسی که UX طراحی می‌کند، باید درباره وبسایت یا اپلیکیشنی که قرار است ایجاد شود، تحقیقاتی انجام دهد، رقبا را رصد کند، ویژگی‌ها و امکانات کلیدی سایت را به دست بیاورد و WireFrame سایت را ترسیم کند. پس از ترسیم وایرفریم، نوبت به تست و اصلاح (refine) تجربه کاربری می‌رسد و در مرحله آخر، وایرفریم‌ها به شکل موکاپ (Mockup) آماده خواهند شد. در این مرحله، طراحی UX تمام شده و نوبت به اصلاح و زیباسازی محصول (سایت، اپلیکیشن، نرم‌افزار) می‌رسد.

اهمیت UX در چیست؟

UX از جمله مواردی می باشد که بر سئو تاثیر گذار است (بله به شدت هم تاثیر گذار است) زیرا گوگل به شدت به عکس العمل و رفتار کاربران در سایت واکنش نشان می دهد و می تواند این را تشخیص دهد که سایت چقدر برای افرادی که از آن استفاده می کنند مفید بوده و به سایت های خوب که کاربران در آن تجربه خوبی بدست آورده اند را جایگاه بهتری در نتایج گوگل بدهد و خود این موضوع یکی از روش های قرار گرفتن سایت در صفحه اول گوگل است.

یک نکته را نیز در نظر داشته باشید که UX تجربه کارِ کاربر روی سایت می باشد و ظاهر وب سایت در اینجا خیلی اولویت نیست و عملکرد سایت اهمیت بیشتری دارد. ux تاثیر بسزایی در به یاد مانند سایت در ذهن مخاطب دارد، چرا که مخاطب متوجه سایت خوب و بدرد بخور می شود و قطعا سایت بد را هم از یاد می برد و یا به ذهن می سپارد که سایت بدی بوده.

پس نتیجه گرفتیم: ux تاثیر مستقیم روی سئوی سایت دارد

اگر میخواهید در سئو سایت خود موفق شوید ، حتما به ux سایت خود اهمیت زیادی دهید چرا که گوگل یکی از وظایف خود را این می داند که سایت های کاربردی را از سایت های غیر کاربر پسند و به نوعی کمتر کاربر پسند جدا کند و حجم بیشتری از نتایج را به سایت های کاربردی تر و به نوعی پر طرفدار دهد.

طراحی تجربه کاربری UX

سئوالی که ممکن است در ابتدای کار در موضوع ux برایتان بوجود بیاید این است که از کجا شروع کنیم تا به کاربران سایت خود، طراحی خوب و تجربه کاربری مناسب بدیم، در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

مراحل شروع به ایجاد یک سایت با تجربه کاربری مناسب

تحقیق و پژوهش در مورد نیازهای مخاطبین یک سایت
شخصیت کاربران سایت را در نظر بگیرید و تجسم کنید که به چه چیزی نیاز دارند
ساخت مسیر کاربر از ابتدای ورود تا اینکه چطور به خدمات یا خرید از سایت می رسد
ساخت وایرفریم و پروتوتایپ که به کاربر سایت خط درست بدهد
طراحی رابط کاربری و تحویل به توسعه دهنده
تحلیل و بررسی – آزمون و خطا برای کل سایت و بخش های گوناگون که در منو و یا ساید بار های سایت قرار دارد.

طراحی UX خوب چگونه پیاده‌سازی می‌شود؟

از مدت زمانی که یک کاربر صرف می‌کند تا بتواند بیشترین بهره را از سایت ببرد میتوان میزان خوب بودن طراحی UX آن سایت را مشخص کرد .

این مهم است که یک محصول خاصی توسعه داده شود که تفاوت زیادی با دیگر محصولات موجود در مارکت داشته باشد. تحقیق و بررسی، یک مورد مهم قبل از توسعه و تولید یک سایت است؛ یک طراحی UX عالی نتیجۀ کار با تحقیق و بررسی‌های رقابتی است که در طول تحقیق توسط طراح انجام می‌شود.

درضمن باید توجه کرد که یک طراحی UX عالی تنها شامل ایجاد حسی خوب در کاربر نیست بلکه برای یک بیزینس، سایت و پروسه تولید سایت برای استفادۀ مشتریانش خیلی مهمی است. همچنین محتوای اپ که کاربر قرار است با آن محتوا در داخل اپ ارتباط داشته باشد نیز مهم بوده و نتیجه نهایی کار را مشخص می‌کند.

وظایف طراح تجربه کاربری (User Exprience) چیست؟
محتوا/تدوین استراتژی (Content and Strategy)
تجزیه و تحلیل مشتری (Customer Analysis)
تحلیل و رصد رقبا (Competitor Analysis)
ساختار محصول، پروتوتایپ استراتژی و وایرفریمینگ Product Strcuture‪, Strategy Prototype and Wireframing)‬)
نمونه‌سازی و آزمایش Prototyping‪, testing)‬)
توسعه و برنامه‌ریزی وایرفریمینگ Development‪, Planning Wireframing)‬)
تجزیه و تحلیل و اجرا (Analytics and Execution)
هماهنگی با توسعه‌دهندگان (Coordination with Developers)
پیگیری اهداف و ادغام (Tracking Goals and Integration)

آنچه یک تجربه کاربری خوب را مهیا می سازد عبارت است از:
وضوح (Clarity): طراحی باید ساده و گویا باشد. نباید این اصل را با مینی‌مالیسم اشتباه بگیرید. مختصر و مفید گفتن با نمادپردازی تفاوت دارد.
استحکام (Consistency): استحکام و ساختار به کاربر حس امنیت می‌دهد.
کارایی (Efficiency): راحت ساختن حرکت کاربر در سایت
آشنایی (Familiarity): آشنایی با استفاده از راه حل‌های مشترک و به یادماندنی.
انعطاف‌پذیری (Flexibility): طراحی باید به گونه‌ای باشد که کاربر از روی هر دستگاهی بتواند به خوبی از آن استفاده کند.

تفاوت بین UI و UX


پیش از بیان تفاوت‌ تجربه کاربری و رابط کاربری، بهتر است به شما بگوییم که UI و UX باهم ارتباط مستقیمی دارند و رابط کاربری، بخشی از تجربه کاربری را تشکیل می‌دهد. بنابراین طراحان تجربه کاربری و رابطه کاربری می‌بایست با همدیگر در تعامل باشند تا به نتیجه خوبی دست پیدا کنند.

تجربه کاربری به دنبال آن است که User Journey خوبی برای کاربر فراهم کند؛ اما رابط کاربری بر ظاهر و کاربرد محصول تمرکز دارد.
تجربه کاربری به دنبال جنبه‌های انتزاعی فرایند طراحی است؛ اما رابط کاربری بیشتر به دنبال عناصر ملموس و قابل‌دیدن طراحی است.
رابط کاربری مانند پل و مسیری است که شما را به جایی که می‌خواهید می‌رساند؛ تجربه کاربری زمانی است که احساس می‌کنید به آنچه می‌خواستید، رسیده‌اید.
رابط کاربری بر محصول تمرکز می‌کند و تجربه کاربری بر مسیری که قرار است کاربر طی کند.
تجربه کاربری تمام تجربیاتی را دربرمی‌گیرد که یک فرد در برخورد با یک محصول دارد، در حالی که رابط کاربری به تعامل خاص یک کاربر با یک محصول یا خدمات خاص اشاره دارد.

در ادامه به تفاوت UX و UI می پردازیم که عبارتند از:

درست است که UI زیر مجموعه UX می باشد اما برای رسیدن به هدف و نتیجه مطلوب سایت از UX استفاده می شود.
برای اینکه تاثیر گذاری سایت UX بالا باشد UI و استفاده از آن ضرورت دارد زیرا بدون وجود طراحی UX سایت ظاهری زیبا و خیرکننده دارد. اما عملکرد آن ضعیف خواهد بود.
برای داشتن طراحی UX دقت و توجه به مفاهیم روانشناسی اهمیت دارد. اما در طراحی UI می توان از ابزارهایی مثل ویدئو، تصویر و… استفاده کرد.
طراحی UI سلیقه ای می باشد و بسته به سلیقه سایت طراحی می شود. در صورتیکه اگر بخواهیم سایت با اصول طراحی UX داشته باشیم می بایست به خواسته کاربران و نیازهای آنها توجه و دقت کنیم.
دقت کنید ux حتی ممکن است در استفاده کاربر در شب و روز نیز تفاوت قائل شود، نه از بابت شدت نور که به ui مربوط است ، بلکه از بابت نوع تقاضای کاربر که ممکن است کاربرها برای مثال در یک سایت فروشگاهی (مخصوص یک کشور خاص مثلا ایران) شب ها به دنبال یک سری محصولات باشند و در ساعات کاری به دنبال محصولات دیگر باشند.

اصطلاحات سئو UI و UX به هم مرتبطن. هر کدام به تنهایی و بدون در نظر گرفتن دیگری نمیتواند وجود داشته باشد برای همین اگه بخواهید سئو سایت شما به موفقیت دست پیدا کند باید از این دو تا بطور هماهنگ استفاده کنید.

اهمیت رابط کاربری و تجربه کاربری برای کسب و کارها در چیست؟

هر کسب و کاری به محصول، وبسایت یا اپلیکیشن نیاز دارد تا در بازار خودش را معرفی کند و به مشتریان خود اطلاعات لازم را بدهد. شرکت‌های بزرگ برای رابط کاربری و تجربه کاربری هزینه زیادی پرداخت می‌کنند، چون به تجربه دریافته‌اند که UI مانند قلابی است که مخاطب را به سمت خود می‌کشد.

سایت‌هایی که UI خوبی ندارند، در همان بدو ورود کاربر، مشتری را از دست می‌دهند. هرچقدر هم که تولید محتوای حرفه‌ای انجام دهید، اگر رابط کاربری خوبی نداشته باشید، کسی در سایت شما نمی‌ماند و ترافیک سایت شما افزایش پیدا نمی‌کند. گوگل این رفتار کاربران را تشخیص می‌دهد و برای شما امتیاز منفی در نظر می‌گیرد.

زمانی که تجربه کاربری و رابط کاربری خوبی دارید، یعنی محتوا یا خدمات را در درست‌ترین شکل ممکن و به بهترین شیوه ارائه می‌کنید؛ بنابراین مشتریان خود را روز به روز افزایش می‌دهید.

هدف تمامی کسب و کارها این است که به فروش بیشتر دست پیدا کنند و مشتریان خود را افزایش دهند. کسب و کارهایی که به تازگی کار خود را شروع کرده‌اند، باید به تجربه کاربری و رابط کاربری اهمیت بیشتری بدهند؛ زیرا هر کاربر می‌تواند مشتری بالقوه برای کسب و کار آن‌ها باشد.